kwiecień 2021
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930


01
02
03
04
05
06
07
08
09

Siedziba Zarządu Głównego:

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5
30-001 Kraków

Adres do korespondencji:

Prezes Michał Niezabitowski
Rynek Główny 35
31-011 Kraków

email: smp@mhk.pl

poniedziałek, 26 listopad 2018 09:25

Konferencja "Uczeń w muzeum w nowym systemie edukacji"

 

Serdecznie zapraszamy na konferencję: UCZEŃ W MUZEUM W NOWYM SYSTEMIE EDUKACJI

Kraków, Muzeum Narodowe, Gmach Główny, Al.3 Maja 1

26 listopada 2018, godz. 10.00 – 15.00

 

Organizowana przez ODDZIAŁ MAŁOPOLSKI Stowarzyszenia Muzealników Polskich. 

Oddział Małopolski Stowarzyszenia Muzealników Polskich organizuje coroczną konferencję muzealną. W 2017 roku spotkaliśmy się w Muzeum Lotnictwa Polskiego, by rozmawiać o działaniach edukacyjnych w muzeach na rzecz seniorów. 

Na tegorocznej konferencji chcielibyśmy przedyskutować wyzwania, przed jakimi stoją muzea w kontekście wprowadzonej reformy szkolnictwa i nowych podstaw programowych. 

Do udziału w konferencji zapraszamy pracowników muzealnych działów edukacyjnych, pracowników muzeów odpowiedzialnych za kreowanie i finansowanie programów edukacyjnych, także zaprzyjaźnionych i współpracujących z muzeami nauczycieli i dydaktyków. 

Poniżej przedstawiamy wstępny program konferencji. Planowane są dwa referaty wprowadzające i cztery segmenty dyskusyjne. Celem tych ostatnich jest swobodna rozmowa i wymiana opinii na istotne zagadnienia dotyczące edukacji muzealnej.  

 

PROGRAM KONFERENCJI:

CZĘŚĆ I godz. 10.00 – 10.15

Przywitanie uczestników.

Wystąpienia:

dr hab. Łukasz Gaweł – zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie

Michał Niezabitowski – Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich

dr hab. Jacek Górski – Prezes Oddziału Małopolskiego SMP 

 

SEGMENT DYSKUSYJNY NR 1. godz. 10.15 – 11.00

PODSTAWA PROGRAMOWA A EDUKACJA W MUZEUM 

Moderator: dr Marzena Woźny, Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Referat wprowadzający: „Nowa podstawa programowa” – dr Joanna Rzońca, nauczyciel wiedzy o kulturze, IV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie  

DYSKUSJA:

Dyskusja będzie próbą odpowiedzi na pytania podstawowe: po co przychodzimy do muzeum? 

czy tematyka lekcji muzealnych „musi” być zbieżna z podstawą programową?  czy winna rozszerzać horyzonty intelektualne, być niezależna od programu szkolnego? powinna pobudzać zainteresowania? Inne pytania, które chcemy postawić to: czy wyjście ze szkoły do muzeum uwarunkowane jest wymogiem merytorycznym (poznawczym w szerszym znaczeniu), czy „formalnym” (nauczyciel może wyjść do muzeum, jeśli ta wizyta pasuje do programu nauczania), czy wymóg formalny jest uzasadniony i ma rację bytu?, czy nie stanowi on ograniczenia rozwoju ucznia? 

 

SEGMENT DYSKUSYJNY NR 2: godz. 11.00 – 11.45

TEMATYKA LEKCJI MUZEALNYCH A TOŻSAMOŚĆ MUZEUM

Moderator: mgr Joanna Ślaga, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Kraków

Referat wprowadzający: „Programy edukacyjne w muzeach – uczniowskie i nauczycielskie oczekiwania” – mgr Teresa Lityńska – Konieczny, nauczyciel języka polskiego, VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

DYSKUSJA:

Z jaką wiedzą uczniowie winni wyjść z lekcji w muzeum? czy nasze programy edukacyjne obejmują również zagadnienia związane z charakterem (tożsamością) muzeum? czy uczniowie po wyjściu z wybranego muzeum (np. etnograficznego, historycznego, archeologicznego) wiedzą czym zajmują się te placówki i dziedziny nauki, kim jest np. etnograf ?

Czy istnieje możliwość i potrzeba, aby muzea małopolskie stworzyły wspólny, komplementarny program kształtujący w młodym odbiorcy poglądy na temat dziedzictwa kulturowego szeroko rozumianego, w tym dziedzictwa, nie tylko sztuki, ale i wszelkich nauk (archeologii, etnografii, przyrody, nauk ścisłych), techniki, architektury itp. Czy propozycja stworzenia bloku międzymuzealnego ma sens? Jeśli tak, to czy jako OM SMP możemy poprowadzić taki projekt (starania o granty z Miasta, Województwa i Zarządu Głównego wydają się bardzo realne). 

 

PRZERWA godz. 11.45 – 12.15

 

CZĘŚĆ II godz. 12.15 – 14.00

 

SEGMENT DYSKUSYJNY NR 3. godz. 12.15 – 13.00

SŁABE I MOCNE STRONY WSPÓŁPRACY MUZEÓW ZE SZKOŁAMI

Moderator: mgr Wioletta Kolbusz-Lasa, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Kraków

Dwugłos: nauczyciel i edukator muzealny – dr Renata Zawistowska, nauczyciel historii, XIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie i Agnieszka Zaręba-Kotarba, Kierownik Działu Edukacji Archeologicznej i Wystaw, Muzeum Archeologiczne w Krakowie

W tym segmencie główny głos w dyskusji winniśmy oddać nauczycielom i dydaktykom. Dyskusja będzie w pewnym zakresie kontynuacją Segmentów dyskusyjnych nr 1 i nr 2. Jej rezultatem winno być wypracowanie metody współpracy najkorzystniejszej dla nauczycieli, muzealników, a przede wszystkim dla uczniów.  

 

SEGMENT DYSKUSYJNY NR 4. godz. 13.00 – 13.45 

DOBRE PRAKTYKI W DOBORZE TEMATYKI LEKCJI MUZEALNYCH.  

Moderator: mgr Katarzyna Zielińska, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Referaty wprowadzające: mgr Justyna Droń, „Sztuka i szkoła - partnerstwo, współpraca, spotkanie w połowie drogi” i mgr Barbara Pasterak, „Teatr w muzeum. W jaki sposób narzędzia pedagogiki teatru można wykorzystywać w ramach lekcji muzealnych”. Prelegentki są koordynatorkami projektów edukacyjnych w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.

Do wspólnego przedyskutowania będzie w tym segmencie próba przemyślenia i wypracowania dobrych praktyk w konstruowaniu muzealnych zajęć edukacyjnych: co powinno być punktem wyjścia: oczekiwania nauczyciela?, dopasowanie do programu szkolnego?, obiekty muzealne?, zagadnienie, które chcemy przekazać? wyjść od obiektu muzealnego do wiedzy czy od zagadnienia, które chcemy przekazać (wiedzy) do obiektu?, który kierunek postępowania jest prawidłowy? Na co należy szczególnie zwrócić uwagę kreując muzealny program edukacyjny? Na ile muzealnicy (edukatorzy, kustosze) ponosimy odpowiedzialność za przekazywaną uczniom wiedzę, jej rodzaj, jej wartość?, ile w naszych programach jest zabawy, ile wiadomości pozostaje z wizyty w muzeum ? 

 

CZĘŚĆ III. godz. 13.45 – 14.00

Podsumowanie konferencji, przedstawienie wniosków w formie postulatów.  

POSTULAT NR. 1 zawierający wspólne stanowisko uczestników konferencji adresowane do dyrekcji szkół i muzeów.

POSTULAT NR 2. Opracowanie wydawnictwa: „Muzealny program edukacyjny – dobre praktyki”.

 

godz. 14.00 – 14.45 Poczęstunek

 

Zapraszamy muzealników, nie tylko członków Stowarzyszenia Muzealników Polskich, oraz nauczycieli do udziału w konferencji. 

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do Pani Wioletty Kolbusz-Lasy na adres mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny.